Dělej vše, jak nejlíp umíš. Tahle věta zazněla v divadelním představení Čtyři dohody s Jaroslavem Duškem. Tak jsem se jí chopila a snažím se vám zrostředkovat t svůj zážitek z Městského divadla Jablonec nad Nisou zkrátka tak, jak nejlíp umím.
Přestože jsem předlohu od Dona Miguela Ruize o moudrosti starých Toltéků četla již asi třikrát a neustále se k ní vracím, Jaroslav Dušek mi staré toltécké umění a vědění podal tak nějak srozumitelněji, konkrétněji a hlavně s humorem. Naše výchovné výkřiky typu Okamžitě se zklidni, Buď normální, či Zmiz, nám divákům nejenže pocuchaly bránice, ale také jsme v tu chvíli pochopili jejich nesmyslnost. Během skvělého Duškova podání měnilo publikum výraz od zádumčivých obličejů k divokým salvám smíchu, kdy jsme si na konkrétních příkladech uvědomovali, jak moc je naše chování naučené a ovlivnitelné. Že máme zažité názory, které vedou ke zbytečnému utrpení a připravují nás o radost. A jak si pomocí těchto dohod sami se sebou dokážeme změnit svůj život směrem k pocitu uspokojení, radosti, lásky a duševní svobody.
Kniha Čtyři dohody mluví o tom, že nemáme hřešit slovem, nemáme si brát nic osobně, nevytvářet si žádné domněnky a dělat vše, jak nejlépe dovedeme. Na prknech jabloneckého divadla oddělovaly jednu dohodu od druhé písně Pjéra S´ éze a J. Konečného. Krom bezbřehé energie předvedl Jaroslav Dušek neskutečný entusiasmus a jeho sice tichý, ale široký a šťastný úsměv si budu dlouho pamatovat. Krom dohod však promluvil Dušek i k části švitořících diváků, kteří si jeho slova vzali k srdci a ševelit přestali. S vtipem pak pohotově reagoval na kýchnutí pána v předních řadách, když řekl - "Je to pravda. Já to vím, že je". A opravdu je. O tom se jablonečtí diváci mohli přesvědčit ve zcela zaplněném kulturním stánku již po několikáté. V závěru večera ještě Dušek předal šek na padesát tisíc korun z výtěžku akce dobročinnému spolku. Převzala jej zástupkyně pražské chráněné dílny Lemniskáta - život bez bariér, jejichž výrobky byly k dostání i ve foyer divadla.
Udělali to, jak nejlépe uměli. Stejně jako muzikanti, osvětlovač i zvukař. I oni zvládli vše jak nejlépe uměli. Jaroslav Dušek nám Čtyři dohody naservíroval jak nejlépe uměl a nás, diváky, to nadchlo. A já se vám, jak nejlépe to umím, snažím popsat, jak báječný večer to byl. (ims)