Přestože jablonecké divadlo nemá svůj stálý divadelní soubor, patří k hlavnímu kulturnímu stánku nejen ve městě Jablonec nad Nisou. Odehrává se zde totiž to nejlepší a nejzajímavější, co současná česká divadelní a hudební scéna nabízí.
A nebude tomu jinak ani v nadcházející sezóně, říká ředitel jabloneckého divadla Pavel Žur, který v čele divadla stojí úctyhodných jednadvacet let.
Jak hodnotíte průběh současné divadelní sezóny 2019/2020?
Tato sezóna byla bohužel narušena Covidem, takže dost představení jsme museli rušit a odkládat na později. První polovina byla velmi zajímavá a pestrá, ať už se jednalo o divadelní nebo hudební produkci. Představilo se zde Dejvické divadlo, divadlo ABC, Studio DVA divadlo, nebo divadlo Semafor. Z významných interpretů bych vyzdvihl houslového virtuosa Jaroslava Svěceného, nebo Filharmonii Hradec Králové, která pravidelně zahajuje Nový rok v našem městě. Do Jablonce se nám daří dostat soubory, které mají svůj umělecký ráz, nebo to jsou osobnosti, na které lidé rádi chodí, jako například Simona Stašová, Eva Holubová nebo Bohumil Klepl. Co se týče hudby, jezdí k nám například takoví umělci, jako je Lucka Bílá, David Deyl, stálice vážné hudby Václav Hudeček a mnoho dalších, které tímto zdravím. Omlouvám se těm, které jsem nejmenoval a těším se na další setkání.
A jak jste zvládli složitý zbytek sezony?
Období Covidu bylo to i pro nás velmi náročné, museli jsme ze dne na den zrušit představení a uzavřít divadlo. Jakmile se ale situace trochu uvolnila, povedlo se nám rozjet projekt Divadlo pro 100, což byla taková moderovaná hudební talk show, kterou jsme daného aktéra přiblížili nejen divákům v divadle, ale i těm, kteří sledovali on-line přenos. V době, kdy ostatní kulturní stánky v Libereckém kraji zůstali zavřené, jsme takto zareagovali a jako jediné kulturní zařízení vytvořili fungující produkci a dokonce jako první v ČR jsme po Covidové pauze zahráli.
V rámci tohoto projektu tu vystoupil jeden z nejpůsobivějších umělců své generace, klavírista Ivo Kahánek a varhaník Petr Hostinský, který je také zároveň klávesistou ve skupině Sto zvířat a hlavně také spolu producent pěvecké soutěže Hvězdy nad Ještědem, která začne začátkem nové divadelní sezóny, kdy proběhne casting a 24. října pak samotná soutěž.
V projektu Divadlo pro 100 vystoupila také muzikálová a popová zpěvačka Magda Malá a další povedená akce s Davidem Deylem, kdy už jsme mohli navýšit počet návštěvníků nad sto lidí, byla důkazem, že i přes těžkosti a omezení jsme nabídli kvalitní představení.
Závěrečnou tečkou této sezony byl operní recitál úspěšné operní a muzikálové zpěvačky Terezy Mátlové, Dana Hůlky, jehož si nyní diváci vychutnali jako operního pěvce a pro mě další veličina - Vladimír Chmelo, který působil i v Metropolitní opeře a 5x vystoupil v různých operních produkcích.
Chystáte i v další sezoně vlastní projekty?
Ano, pro příští sezónu to bude Náš domov Evropa. Připravujeme dále pravidelné komponované pořady, jako jsou Společně nejen na jevišti, Hvězdy nad Ještědem nebo Rodáci Jablonecka. To jsou projekty, které jsou naší výkladní skříní. Dále se podílíme na krajských a celostátních přehlídkách, pořádáme divadelní ples a další akce. Připravujeme i letní projekty, kde bychom chtěli využít zajímavá místa.
Tentokrát budeme spolupracovat s jabloneckým Klubem Ex, kde představíme českou šansoniérku Zlatku Bartoškovou. Dalším projektem je Ochotnické divadlo, kde představíme jednotlivé ochotnické soubory, například v srpnu tu budete mít možnost vidět ochotnický soubor z Náchoda.
Jak významné je působení divadla v Jablonci nad Nisou?
Co se týče té umělecké stránky, tak jablonecké divadlo má významnou roli v našem městě. Za dvacet let jsme si vytvořili velmi náročného diváka. Vybudovali jsme dobrou značku, která důstojně reprezentuje město Jablonec. Zpětná odezva se odráží nejen ze strany diváků, ale také i ze strany divadel, herců a techniků, kteří k nám přijíždí. Uznávají naši profesionalitu, přístup a to po veškeré stránce, které jablonecké divadlo nabízí. To znamená dramaturgii, technické zázemí, propagaci i celkový servis, který získávají jak diváci, tak protistrana.
Jablonecké divadlo je unikátní v tom, že nemá stálý divadelní soubor, přesto nabízí téměř každodenní program.
Ano, divadlo nemá divadelní soubor, nemělo a mít nebude. Přesto se nám velmi daří. Odehrajeme zhruba dvě stě dvacet představení za rok jak pro dospělé, tak pro děti. Jsme tak jedna z velkých rarit také proto, že máme dobře vybudovanou spolupráci s mateřskými, základními i středními školami. A tak naše představení navštíví za rok zhruba třicet tisíc dětí.
Proč se tedy neuvažuje o zavedení souboru v jabloneckém divadle?
Forma stagiony je postavena na základě ekonomické stránky. Kdybychom měli vlastní soubor, tak se ekonomická čísla dostanou úplně do jiné roviny. Zřizovatele by soubor stál, co se týče mzdové stránky, nemalé peníze. To, že nemáme vlastní soubor, nám poskytuje řadu výhod. Jednou z hlavních je to, že do jabloneckého divadla můžeme přivést to nejlepší a nejzajímavější, co současná česká divadelní a hudební scéna nabízí. To by stálý divadelní soubor nikdy nemohl nabídnout. Jablonecké divadlo je tak z padesáti procent ekonomicky soběstačné. To znamená, že padesát procent získáváme od zakladatele a padesát procent si musíme vydělat, a to nejen ze vstupného, ale také prostřednictvím pronájmů, reklamních smluv nebo sponzorských darů. Tam, kde působí stálé soubory, jsou divadla soběstačné z třiceti procent.
Jak je to se zakoupením předplatného divadla, nebo-li abonentek?
Předplatné si můžete koupit na půl roku, nebo na rok. Samozřejmě přednost mají ti, kteří si abonentky pravidelně obnovují. Ostatní zájemci mohou využít i jednotlivé vstupy.