Skladby  Roberta Schumanna, Alfreda Schnittkeho, Clauda Debussyho a Sergeje Rachmaninova představili v Městském divadle v Jablonci skuteční  mistři. Za klavír usedl syn hudebního skladatele a dirigenta Ladislava Simona, Jan Simon a violoncello rozehrál německý hudebník Wolfgang Emanuel Schmidt.

Jan Simon se narodil v roce 1966 a na klavír začal hrát již v sedmi letech. Vystudoval Pražskou konzervatoř, pražskou Hudební fakultu AMU, poté absolvoval roční stáž v Curychu u klavíristy Homéra Francesche a dvouleté studium v Lubecku. Následně zde začal na Vysoké hudební škole vyučovat. Jan Simon je úspěšným účastníkem řady národních i mezinárodních soutěží, vystupuje s řadou renomovaných orchestrů, mezi nimiž můžeme zmínit například Českou filharmonii, BBC Symphony Orchestra London, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Israel Philharmonic Orchestra či  FOK a Pražskou komorní filharmonií. Spolupracuje s řadou význačných českých i světových dirigentů, své umění předvedl v roce 2010 v Carnegie Hall v New Yorku Do roku 2015 působil coby ředitel a intendant Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od loňského roku je ředitelem společnosti Intergram. Nelze opomenout jeho CD nahrávky klavírních koncertů Fryderyka  Chopina a Ludwiga van Beethovena, jež jsou vysoce ceněny hudební kritikou. Jako komorní partner spolupracuje s Josefem Sukem, Václavem Hudečkem či violoncellistou Wolfgangem Emanuelem Schmidtem z Německa. Právě posledně jmenovaný vystoupil po jeho boku na společném koncertě v Jablonci.

Violoncellista Wolfgang Emanuel Schmidt na sebe upozornil již v době svých studií u Davida Geringase  a Aldo Parisota. Na Mezinárodní Rostropovičově soutěži, které sám Rostropovič předsedal, získal Grand Prix de la Ville de Paris a cenu za nejlepší provedení soudobé skladby. Získal hlavní cenu na soutěži Německé hudební rady v Bonnu i na Mezinárodní violoncellové soutěži Australasian na Novém Zélendu. Je laureátem  mezinárodní soutěže P. I. Čajkovského v Moskvě i Mezinárodní violoncellové soutěže Leonarda Rose v USA.W. E. Schmidt vystupuje  v Evropě, Rusku a ve Spojených státech jako sólista s renomovanými orchestry, z těch českých lze jmenovat Symfonický orchestr Českého rozhlasu či Pražskou komorní filharmonii. Hrál pod taktovkou dirigentů zvučných jmen  a jeho koncerty jej v posledních letech zavedly do sálů, jakýmiž jsou například  sál Berlínské filharmonie,  Alte Oper Frankfurt Kennedy Center ve Washingtonu či Wigmore Hall v Londýně. V roce 2013 získal cenu německých hudebních kritiků za svoji nahrávku  Klavierquartetts Carla Marii von Webera a v loňském roce vydala společnost Sony Classical jeho nahrávku violoncellových koncertů Roberta Schumanna a E. Elgara.

 

Oba tito významní umělci rozezněli své nástroje  se vší parádou a mistrovsky provedené skladby  nastolili v divadle atmosféru dokonalého uvolnění, skutečného prožitku i rozjímání. Jednotlivé skladby ocenili diváci velkolepým potleskem, jímž si vysloužili přídavek a široké úsměvy obou mistrů. "Ještě, že existují takovéhle ohřejváčky, jinak by byl život o ničem," rozplývala se po skončení Romana z Rychnova a my s ní můžeme jen souhlasit.