Notoricky známý příběh na motivy hry a filmu George Bernarda Shawa ´Pygmalion´ , s libretem Alana Jay Lernera a famózní hudbou Fredericka Loeweho, tedy muzikál My Fair Lady, si vzalo ´na paškál´ Severočeské divadlo Ústí nad Labem. A právě jejich nastudování jsme měli možnost zhlédnout v našem kulturním stánku.
Elizu Doolittleovou ztvárnila Jakuba Šeniglová, profesorem Higginsem byl Tomáš Christian Brázda, v roli plukovníka Pickeringa se zaskvěl Petr Matuszek a celý příběh se odvíjel pod taktovkou dirigenta Milana Kaňáka.
Příběh samotný samozřejmě netřeba popisovat, ale jako vždy, i tentokrát nasadil laťku velmi vysoko Orchestr Severočeského divadla Ústí nad Labem, který je schopen povýšit zážitek do nebeských výšin. Vedle orchestru je třeba vypíchnout i vynikající choreografii, která dokázala velice příjemným způsobem vystihnout jakoukoliv atmosféru i ´ruch velkoměsta´. Promyšlená byla i scéna, jenž, ač upozaděna, dokázala přesně zacílit´ divákovu pozornost. Co ale bohužel ocenit nemohu, je srozumitelnost či spíše nesrozumitelnost libreta. Hlavní protagonisté (ač opatřeni portem) šumlovali a bylo jim stěží rozumět. Těžko říci, zda nese větší vinu zvukař, nebo pěvci. Každopádně to výslednému dojmu zbytečně ubralo na výjimečnosti, kterou ostatní atributy představení nastolily.
Já jsem ten příběh neznala, a právě proto jsem tady. Mám hudbu ráda, sama jsem se několik let učila zpívat, a tak jsem se moc těšila. Ale moc těm postavám nerozumím, a to je škoda," vysvětlovala mladičká Michaela z Jablonce. Já osobně písně dobře znám, a tak mi horší srozumitelnost textu zase až tak nevadila, ale je pravdou, že bylo toto téma ve foyer hojně probíráno. Každopádně tento nedostatek nepřevážil skvělý zážitek ze známého díla, který se jinak Severočechům povedl na jedničku. ( ims)´