Ve své době vyvolala dramatizace románu Gustava Flauberta ´Paní Bovaryová´ doslova poprask. Není divu, přímočaře podané formy vzestupu a pádu osob, kteří se původně vydali do světa pravou nohou, tehdejší společnost doslova šokovaly. A totéž vlastně šokuje většinu z nás i dnes. ´Paní Bovaryovou´ přivezlo do Jablonce Divadlo pod Palmovkou v režii Michala Langa a pod jeho vedením rozehráli herci včele s Lucií Štěpánkovou strhující příběh o všech formách lásky, vztahu k majetku, vášni, morálce a dopadech lehkovážných rozhodnutí. Vyprodané divadlo během necelých tří hodin příběhu ani nedutalo a jeho děj postupně nabíral na obrátkách. Nutno říci, že Lucie Štěpánková v roli ženy, provdané rodiči za vesnického lékaře, jehož  lásku nedokáže docenit, jelikož o ní potřebuje být neustále ujišťována a přesvědčována, doslova zazářila. Ve druhé půli, kdy se mílovými kroky řítí do záhuby, k exekuci a vlastnímu konci, bylo v divadle ticho, že by se dalo krájet. Přesně tyto principy totiž platí i dnes a měl by je povinně vidět každý, kdo si bez rozmyslu půjčuje na ´dočasně lepší život´. Ostatní protagonisté drželi krok a především Radek Valenta v roli lékárníka a Jan Teplý coby prohnaný obchodník Lheureux zaslouží za svůj výkon uznání.

Režisérovi se podařilo skvěle využít nejen pódium samotné, ale i prostor hlediště a tak jsme mnohé postavy viděli pěkně zblízka. Zajímavá, i když úsporná, byla scéna Jana Duška a za zmínku stojí i hudba Sebastiana Langa.

"Trochu jsem se bála, že Divadlo pod Palmovkou půjde cestou zbytečné modernizace známého díla, ale výsledek mě mile překvapil. Vzala jsem s sebou vnučku, která bude za měsíc maturovat a tímto způsobem si osvěží přípravy. A taky doufám, že pokud bude potřeba, zvládne o Paní Bovaryové leccos zajímavého říct," usmívala se Milena ze Železného Brodu. A měla pravdu. Paní Bovaryová zůstala známou klasikou, přesto přinesla nový prožitek, potřebné zamyšlení a především nám všem poskytla silný umělecký zážitek. (ims)