13. 11. 2019 — 7. 1. 2020
„Ložnicovky“ je výstava foto-obrazů čtvercového formátu. Zdrojem mi byly vlastnoručně vypěstované gladioly, jejichž přenádherné tvary a barvy se staly terčem mých makro objektivů. Od vypuštění této kolekce do světa s čistým srdcem, uplynula poměrně dlouhá doba. Každý z obrazů nese svůj název. Jedná se o lidské ctnosti a inspirací mi byly barokní sochy Matyáše Bernarda Brauna ze zámku Kuks.
„Mlhožení“ je souborem fotografií, jejichž společným znakem je krajina halící se do mlžného pláště jako by se chtěla ukrýt a vše zahalit tichem plným očekávání.
Pojďme se tedy společně alespoň na chvíli zastavit a žasnout nad dokonalostí přírody kolem nás. Nahlédněme do makrofotografie, která mě fascinuje ze všech fotografických disciplín snad nejvíce, do krajiny, skrývající svou krásu před zraky všeho živého pod závojem z mlh.
14. 8. 2019 — 1. 9. 2019
Výstava amatérských malířů z uprchlického tábora Lesbos. Na ostrově Lesbos v současnosti přebývá 7362 běženců, kteří už řadu měsíců, někteří i roků, žijí v otřesných podmínkách přeplněného uprchlického tábora Moria. Lidé jsou zde drženi měsíce i roky bez bližších informací a naděje na normální život. Jejich duševní zdraví se v koloběhu zoufalství drasticky zhoršuje. Ostrůvkem naděje pro tyto lidi se v květnu 2018 stal The Hope Project Arts, který se soustředí hlavně na zlepšení jejich mentálního zdraví. V jedné nevelké místnosti kousek od kempu Moria vznikají za finanční podpory dobrovolníků pod záštitou The Hope Project velmi silné obrazy. Malují je lidé různého věku z různých částí světa. Tito malíři nejsou pouze "uprchlíci", jsou to mnohdy velmi šikovní a talentovaní lidé, se spoustou nápadů a schopností. Jsou to lidé, kteří byli násilně vyrváni ze svých domovů, ze své kultury, často museli násilně opustit své rodiny i své přátele. Jejich díla vypráví osobní příběhy, včetně velmi silných traumatizujících zážitků z jejich cesty do Evropy.
Ve snaze jim pomoci, vznikl projekt na HitHitu a za obdržené peníze se v Morii nakoupili obrazy, které nyní budou putovat po několika místech v republice do října letošního roku.
5. 4. 2019 — 24. 5. 2019
Výstava Josefa Vokála představí portréty známých herců. Jsou zachyceny akrylem na kartonu.
22. 2. 2019 — 3. 4. 2019
Multižánrová umělkyně Jana Havelková vyniká originalitou malířské techniky. Své obrazy maluje tzv. enkaustikou - nanáší horký vosk na tři povrchy: lanolínové desky, papír a zrcadlo. Občas využívá také sklo, dřevo a keramiku.
Autorka pochází z Českého Dubu a píše také vlastní básně. Za své verše i malby byla několikrát oceněna v rámci výstavy Modrý slon. Studuje uměleckou univerzitu třetího věku, obor malba a navštěvuje kreativní kurzy malby. Tvoření je pro ni hrou a radostí.
11. 1. 2019 — 18. 2. 2019
Výstava představí tradiční technologie uzlíkového vázání koberců z radžastánského hedvábí je nové chápání předmětu umění.
Nijole Sitonyte (Litva) umění- série CARP využívá motivy směru Chinoiserie, Art Deco.
Juliana Nico (Česká republika) desing - série věnována umělcům Světa umění (L. Bakst a A. Ekster) a je připraveny k 100. výročí propagace moderního ruského baletu v Evropě a v Americe.
Výstava je unikátní, protože se uskutečnila loni v New Yorku, Londýně a Paříži. Letos ve Španělsku a v Jablonci nad Nisou. Na rok 2029 je plánována výstava v Praze a v Brně.
Více na www.artandsilk.net
5. 11. 2018 — 1. 1. 2019
15. 9. 2018 — 31. 10. 2018
V době, kdy vědci objevují nové možnosti, které skýtají lidstvu nanočástice – nejmenší částice hmoty, otevírá Žaneta Elisová svým divákům okna do svého alternativního „nano-světa“, světa tak miniaturního, že je do něj možné proniknout jen po stříbrném vláknu fantazie. A to je právě to, co Žaneta Elisová, umělkyně narozená ve znamení Ryb, dokáže.
Obrazy vznikají nejčastěji v noci, když ruch běžného života utichne. Tehdy vezme malířka do ruky štětec a načrtne první motiv – to je klíč, který jí umožní vstoupit do krajiny jejího fantazijního světa. Dál už vznikají obrazy intuitivně. Umělkyně se stává pozorovatelem, který pouze zachycuje výjevy, které se jí otevírají, na plátno – pro nás ostatní…
Je to svět s atmosférou „andersenovských“ pohádek, kde je vedle života ať už blízce či vzdáleně přítomná i smrt. Kde se mísí klid i neklid. Úzkost i naděje – naděje na lásku, na hluboké přátelství či aspoň na hluboký mír v duši, který si zaslouží ten, kdo projde pouští smutku a osamění.
Odložte i Vy na chvíli běžné starosti tohoto života a vstupte na chvíli do tajemného světa Žanety Elisové, tak podobného, i tak odlišného. Obdivujte magickou barevnost nočního nebe, košatost stromů, krásu architektury… Prožijte celou škálu emocí. A až se z něj vrátíte zpět, zhluboka se nadechněte, rozhlédněte a usmějte… Svět je tak krásný.
VÝSTAVA JE PRODEJNÍ.
4. 5. 2018 — 31. 5. 2018
Jablonecký fotoamatér Jiří Bičiště se svým otcem pořádají retrospektivní výstavu svých prací. Vedle klasické černobílé tvorby z filmu bude výstavní kolekce obohacena také o obrazy Miroslava Bičiště.
Všichni přátelé a fandové výtvarného umění jsou srdečně zváni.
5. 4. 2018 — 30. 4. 2018
Fotoklub NEKRAS byl založen v roce 1996. Zakládajícími členy byli Jiří Bičiště a Karel Rakušan, který později odešel z Jablonce a založil fotoklub v Olomouci. V současnosti má fotoklub 11 aktivních členů. Náplní naší činnosti je vedle pravidelných schůzek ve čtrnáctidenním intervalu, především účast v mapových okruzích Nekras se účastní Českobudějovického MO a Turnovského MO. Kromě této činnosti máme k dispozici výstavní prostory ve Spolkovém domě, kde probíhají 4x do roka fotografické výstavy a nejméně jednou ročně pořádáme větší výstavu v Eurocentru. Fotoklub má klubovou skříňku na budově Obchodní Akademie v Jablonci n.N. na Horním náměstí, kde se pravidelně střídají malé výstavky jednotlivých autorů. Pokud přeje počasí a je chuť chodíme na fotovýlety do přírody a na jiné akce s fotoaparáty.