7. 3. 2018 — 31. 3. 2018
Láska k přírodě a k obrazům přivedla rodačku z Jablonce k tvorbě vlastních děl. Příroda, která ji obklopovala v Rychnově, kde prožila dětství, na ni pozitivně působila. Rozhodla se tvořit pod odborným vedením malíře Pavla Šulce. Její obrázky především v realistické podobě rozdávají radost na mnoha místech. Přátelé jí říkají "novodobý impresionista". Posuďte sami.
Zveme Vás na vernisáž ve středu 7. 3. od 17 hodin do jabloneckého divadla. Vstup volný.
Výstava je přístupná v době divadelních představení do 31. 3. 2018.
15. 1. 2018 — 26. 2. 2018
Autorka o sobě říká:"Intuitivní tvorba je pro mě nejpřirozenější způsob kreativního vyjádření. Studovala jsem design světelných objektů v Kamenickém Šenově. Nejbližší mi vždy byla práce s barvami a kresba. Je to v podstatě automatická kresba. Nepromýšlím dopředu kompozici. Kreslím hlavně pocitově. Je to velmi ulevující způsob práce s emocemi. Řekla bych, že je to pro mě v podstatě terapie a meditace. Nejprve jsem tímto způsobem uvolňovala své vnitřní stavy a později, protože se dále věnuji např. terapiím, po mě začali chtít obrázky pro sebe také lidé kolem mě. Postupně jsem začala kreslit na přání, pro osobnost člověka, do bytu a atd. Vedle těchto aktivit se věnuji i józe a tanci Tribal Fusion a tanečnímu stylu chair dance."
12. 12. 2017 — 12. 1. 2018
Spolupráce Městského divadla v Jablonci nad Nisou s Dolnoslezskou filharmonií Jelení Hora přinesla své ovoce. Projekt, který se připravoval od letošního července, vyvrcholí koncertem 13. 12. V Městském divadle v Jablonci nad Nisou. Je pokračováním přeshraniční spolupráce kulturních institucí a chce přibližovat obě kultury.
Součástí projektu je i výstava fotografií z Jelení Hory a z Jablonce nad Nisou. Podklady pro výrobu fotografií nám poskytlo Informační centrum v Jelení Hoře a v Jablonci nad Nisou. Autorem jabloneckých snímků je pan Milan Bajer.
Na výrobě fotografií a umístění do rámů se podílela firma Kodac Express Jakoubě Jablonec nad Nisou.
Celý pořad se připravoval jak na české, tak i na polské straně hranic. Hlavním organizátorem je Městské divadlo Jablonec nad Nisou o.p.s. Našim partnerem je Dolnoslezská filharmonie Jelení Hora a její ředitel Tomasz Janczak. Ke spolupráci byl přizván Dětský pěvecký sbor Zlote nutki se sbormistryní Monikou Frackiewic a dirigent Dolnoslezské filharmonie Jelení Hora Szymon Makowski. Z české strany se do projektu zapojil Dětský pěvecký sbor Vrabčáci se sbormistrem a ředitelem jabloneckého divadla Pavlem Žurem a PKF – Prague Philharmonia.
Hvězdami tohoto mezinárodního projektu jsou sólisté Štefan Kocán (SK), Marina Vyskvorkina (UK) a Richard Samek (CZ). Původně se měl publiku představit Tomasz Janczak mimo jiné i s árií z polské opery. Ovšem krátce před slavnostním večerem vážně onemocněl. Proto se musel urychleně najít jiný tenorový zpěvák, který by již nacvičený repertoár dokázal zazpívat. A povedlo se. Vystoupí Richard Samek. Nakonec se v připraveném a secvičeném programu udělala jen jedna změna. Výsledek můžete shlédnout již ve středu 13. 12. od 19 hodin.
16. 10. 2017 — 16. 11. 2017
Výstava vyšívaných obrazů paní Gordany Momičové. Žena, která před válkou v bývalé Jugoslávii utekla do Čech. Více než 20 let žije v Liberci. Je součástí projektu ŽENY OD VEDLE. Příběh Gordany z dokumentárního filmu Ženy od vedle, režisérky Theodory Remundové, vyrobilo Sdružení pro integraci a migraci (SIMI) a DW Agentura.
16. 9. 2017 — 16. 10. 2017
Veškeré projekty byly finančně náročné, proto se Jablonecký divadelní spolek obrátil na osvědčenou vídeňskou firmu Fellner & Helmer, aby vítězné projekty upravila a vypracovala nový rozpočet stavby, který by byl přijatelný. Činil 480.000 korun. V závěru roku 1905 bylo v pokladně spolku 175.000 korun, což byla polovina částky potřebné k zahájení výstavby. S velkorysou nabídkou však přišla jablonecká Spořitelna, která věnovala Jabloneckému divadelnímu spolku částku 200.000 korun a vykryla tak většinu finančních nákladů na vlastní výstavbu.
V den sedmdesátých šestých narozenin císaře Františka Josefa I., v neděli 18. srpna 1906, byl slavnostně položen základní kámen městského divadla. Na stavbě divadla pracovalo přes padesát firem.
Základní stavební práce prováděla firma jabloneckého stavitele Emiliana Herbiga. Železobetonové konstrukce zajišťovala firma G.A.Wayss z Vídně, železné konstrukce společnost Hein, Lehnam & Co z Berlína. Většinu ostatních stavebních a řemeslnických prací obstarali místní podnikatelé.
Vídeňské firmy zajišťovaly především uměleckořemeslnické práce: sochařskou výzdobu fasády Fridrich Völkel, zinková sousoší pro hlavní průčelí A.M. Beschorner, štukatérské, malířské a pozlacovačské práce v hledišti firma Josef Schmidt. Ve Vídni byl vyroben sedací nábytek a všechna svítidla v reprezentační části budovy.
Dílem místních řemeslníků bylo zábradlí pro schodiště na první balkon. Jeho kovaná konstrukce je zdobena aplikami a pásky z mosazného plechu. Jemný lisovaný a cizelovaný reliéf s rostlinným dekorem je jednou z mála ukázek řemeslnického zpracování typického pro místní bižuterní průmysl. Kvalitu divadla tvořilo také jeho technické vybavení. Maximálně účelně bylo řešeno osvětlení. Hlediště se obešlo bez velkých lustrů, místo toho projektant použil nástropní osvětlení. Figurální výzdobu exteriéru navrhl vídeňský sochař Karl Hegenbarth. Na střeše divadla byla umístěna vítězná spřežení tažené lvy. Alegorické postavy vozatajů, múza Thalie a Komedie, jsou dnes bohužel ztraceny.
Slavnostní otevření divadla proběhlo v sobotu 21. září 1907. Úvodem večera zaznělo několik menších děl. Vyvrcholením slavnostního večera bylo uvedení veselohry „Husarská horečka“ Gustava Kadelburga a Richarda Skowronka.
V průběhu osmdesátých a devadesátých let se stavební a technický stav divadla natolik zhoršil, že bylo třeba začít uvažovat o rekonstrukci. Rekonstrukce začala v říjnu 1996. Vzniklo účelové sdružení stavebních firem Technoart s.p., Bak a.s. a První stavební s.r.o..
Nejprve byly umělecko řemeslné prvky odstrojeny a odvezeny do uměleckých a restaurátorských dílen. V říjnu začaly bourací práce, které pokračovaly do března následujícího roku. V lednu 1997 se začalo s vyzdíváním nových příček. Do května byly dokončeny všechny omítky včetně fasády. Současně probíhala rekonstrukce střechy a rozvodů topení, vody, kanalizace a elektrických rozvodů. Během března 1998 byl objekt předán městu, které pokračovalo v dovybavení. Konečné náklady na rekonstrukci činily 139 milionů korun. V dubnu 1998 byla založena obecně prospěšná společnost Městské divadlo Jablonec nad Nisou, jejímž vedením byla pověřena Ing. Jaroslava Syrovátková.
Prvním veřejným představením byla 2. září 1998 „Prodaná nevěsta“ Bedřicha Smetany v nastudování Divadla F.X.Šaldy Liberec. Od roku 1999 je ředitelem společnosti Mgr. Pavel Žur.
30. 5. 2017 — 30. 6. 2017
Vybrané návrhy letošních absolventů SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou. Výstava je přístupná v době divadelních představení do 30. 6. 2017.
25. 4. 2017 — 24. 5. 2017
Fomaklub Liberec je jediný nepřetržitě pracující fotoklub v Liberci, který byl založen již v roce 1948 jako Fotoklub železničář a později přijal označení Fomaklub Liberec. Za 69 let své existence prošel mnoha změnami a zaznamenal i mnoho úspěchů v národních i mezinárodních soutěžích.
V současné době má 11 členů, z nichž každý má svůj osobitý styl, svoji fotografickou oblast a své vidění světa, o které se s vámi chce podělit.
29. 3. 2017 — 24. 4. 2017
Na konci března bude našim hostem Petr Kraus z Liberce.
Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, obor textilní tvorba.
Od ukončení studia se věnuje volné tvorbě, užité grafice a v posledních letech i pedagogické činnosti na Střední škole tvorby a designu nábytku v Liberci. Během let vytvořil řadu soch, tapiserií a obrazů. A takové jsou artefakty prezentované na této výstavě.
Realizace ve veřejném prostoru podle jeho návrhů byly s uznáním přijaty v Honolulu na Hawaii během půlročního pobytu, na Středním Východě i v Čechách na zámku v Českém Krumlově.
Výstava je přístupná v době divadelních představení do 24. 4. 2017.
9. 2. 2017 — 26. 3. 2017
V rámci projektu Rodáci Jablonecka se nám po šesti letech opět představí jablonecká výtvarnice Blanka Brožová. Její tvorbu jste již mohli několikrát v divadle obdivovat. Letos si pro nás připravila soubor akvarelů, které vytvořila v průběhu let 2014 - 2016.
Sama se nám svěřuje: "Toto období bylo cestou do nitra, cestou, kdy jsem věnovala hodně prostoru bytí sama se sebou a bytí v přírodě. Tichému, ale aktivnímu a soustředěnému prožívání a pozorování nenápadných dění nad jejichž velkolepostí stále žasnu. Jedním z nejvýraznějších mezníků na této cestě bylo i putování nedotčenou přírodou Laponska v oblasti severního Švédska v září 2015."
Foto z vernisáže: Lenka Hauerová
14. 12. 2016 — 31. 1. 2017
Vilém Veverka je významný český hobojista, který vystupuje s předními českými i zahraničnimi orchestry. Nám se ovšem představí i z jiné stránky. Vernisáž jeho fotografií byla zahájena ve středu 14. 12. od 17 hodin. Večer od 19 hodin se konal Reprezentativní koncert Viléma Veverky a souboru Ensemble 18+. Prodejní výstava je přístupná v době divadelních představení do 31. 1. 2017.