Archiv výstav

VZPOMÍNKA NA ZDEŇKA MÉZLA

8. 11. 2016 — 12. 12. 2016

Zdeněk Mézl byl významným ilustrátorem. Dokonale ovládl materiál i techniku a ve svých grafických listech a ilustracích uplatnil smysl pro jasnou a přehlednou siluetu, vyplněnou často až miniaturně chápanými detaily, smysl pro jednoduché, lapidární vyjádření děje. A úsměvný pohled na svět. Někdy laskavý, jindy ironický. Dal dřevorytu nový význam.
Během své kariéry ilustroval více než 70 knih, vytvořil tři poštovní známky a řadu svébytných grafických listů, obrazů a plastik. Celkem za svůj život rydlem ztvárnil 170 000 čtverečních centimetrů zimostrázových a hruškových desek.
Virtuózní řemeslná zručnost umožnila autorův rozkyv od úmyslně a vědomě primitivního výrazu až po zcela perfektní rytecký projev. Dřevoryt je technikou náročnou na čas a materiál. Rytec používá ke své práci příčně ke kmeni stromu poříznutou desku ze zimostrázového nebo hruškového dřeva, dokonale vyhlazenou a tvrdostí srovnatelnou s deskou kovovou. Dřevoryt vynalezl okolo roku 1780 v Anglii Thomas Bewick, během 19. století se stal velice precizní a rozšířenou grafickou technikou. Začátkem 20. století jej zatlačily do pozadí progresivnější reprodukční metody.

Mézl sám sebe označil za kritického realistu – je mu blízký Hieronymus Bosch a Francisco de Goya. Volné tvorbě se věnuje po obdobích vyplněných bohatou činností ilustrátorskou. Jako ilustrátor se po svém postupně vypořádal jak s antickými bájemi, tak s Jaroslavem Haškem, Ezopovými bajkami, Danteho Peklem ... Vybíral si autory, kteří mu umožňují ironizující nadsázku.


Osobnost Zdeňka Mézla byla osobností výjimečnou. Skromný a nenápadný, netouží po poctách a uznáních. Člověk pilný, duše neklidná a stále něco zkoušející. Miluje příběhy. Je vypravěčem, který vidí své bližní v minulosti i současnosti se všemi jejich chybami a směšnostmi.

Zdeněk Mézl se narodil 31. října 1934 v Praze. Studoval v letech 1949 –1953 u prof. Vodrážky na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Praze, nato v letech 1953 – 1956 u prof. Vladimíra Pukla na pražské Akademii výtvarných umění. Studium přerušil jednoročním studijním pobytem na sofijské Akademii (Bulharsko). Po návratu do Prahy dokončuje studium u prof. Vladimíra Silovského v roce 1960. Již na Akademii se Zdeněk Mézl pouští do prvních ilustračních pokusů v technice dřevorytu, která jej pak provází celý život.

Zdeněk Mézl získal řadu mezinárodních cen, například:

1970 – Hlavní cena mezinárodní výstavy knih v Moskvě
1972 – Cena mezinárodního knižního veletrhu v Bologni
1975 – Medaile mezinárodního bienále ex-libris v Malborku
1972 – Bronzová medaile IBA v Lipsku
1978 – Čestné uznání v soutěži o nejkrásnější knihu,
1983 a 1984 – Čestné uznání spolku českých bibliofilů

Dále získall řadu výročních cen nakladatelských domů.

Jeho dílo je výjimečné nejen v dimenzích české grafické tvorby, ale těžko najde obdoby i v současné grafice světové. 

VÝSTAVA VZNIKLA VE SPOLUPRÁCI S ING. KARLEM PUPÍKEM A BUDE PŘÍSTUPNÁ V DOBĚ DIVADELNÍCH PŘEDSTAVENÍ DO 12. 12. 2016. Při vernisáži bude možné si zakoupit některé listy (další po dohodě).

Celý popis

VARIACE - kouř a kapky jak je neznáte

17. 9. 2016 — 30. 10. 2016

"Původním povoláním účetní, nyní holka pro všechno v produkci, zapálená pejskařka, flyballová rozhodčí, terapeutka Dornovy metody pro psy… a když občas zbyde čas, tak i něco vyfotim…" To o sobě prozradila Klára Zavřelová, která se nám se svou fotografickou tvorbou představila hned na začátku 19. divadelní sezony. Výstava je přístupná v době divadelních představení do 30. 10. 2016.

 

Celý popis

TAPISERIE - DŘEVO

29. 6. 2016 — 30. 8. 2016

Tanvaldská výtvarnice Adéla Rozinková představila své tkané tapiserie a dřevo v jabloneckém divadle v dubnu 2016. Pro velký zájem je výstava obměněna a prodloužena do 30. 8. 2016.

Žákyně profesora Stanislava Libenského má za sebou řadu samostatných výstav v České republice a tři v zahraničí. Prodejní výstava bude přístupná ve foyer divadla v době divadelních představení.

Celý popis

Maturita 2016

26. 5. 2016 — 30. 6. 2016

Vybrané návrhy letošních absolventů SUPŠ a VOŠ Jablonec nad Nisou. Výstava je přístupná v době divadelních představení v 1 patře u baru.

Celý popis

OBRAZY

30. 3. 2016 — 20. 4. 2016

Společná výstava Jany Krausové - Davida Krause - Dana Mahy bude zahájena ve středu 30. 3. od 17 hodin. Paní Jana Krausová je herečka, ale především výtvarnice. Mimo obrazů, které vytváří různými technikami se věnuje také tvorbě keramických užitkových předmětů. Prodejní výstava bude přístupná ve foyer divadla v době divadelních představení do 20. 4. 2016. Obrazy Davida Krause jsou neprodejné.

Celý popis

KONFRONTACE 2010 A 2015

23. 2. 2016 — 23. 3. 2016

V rámci projektu Rodáci Jablonecka se po pěti letech znovu setkáme s pedagogem a výtvarníkem Bohumírem Míčem. Představí svou tvorbu nynější i minulou. Výstava bude přístupná ve foyer divadla v době divadelních představení do 23. 3. 2016.

Celý popis

TAM, KDE NENÍ NAHOŘE ANI DOLE

13. 1. 2016 — 22. 2. 2016

První výstava v novém roce 2016 nese název TAM, KDE NENÍ NAHOŘE ANI DOLE. Zdeněk Daniel se nám v ní představí zase úplně jinak, než ho známe z minulých výstav. Výstava je přístupná v době divadelních pořadů do 22. 2. 2016.

Celý popis

PASTELY A OBRAZY

4. 11. 2015 — 2. 1. 2016

Otto Placht je známý především jako "malíř džungle". Osudové setkání v roce 1993 s umělcem Pablem Amaringem změnilo vše. Opustil západní civilizaci a žil několik let v džungli s indiány. Prožil nepopsatelné a vše přenesl na plátna svých rozměrných obrazů. Dnes střídavě žije v Praze a Pucallpě v Jižní Americe a vystavuje po celém světě. Na této výstavě autor představí výjimečnou kolekci pastelů doplněnou solitery olejomalby. Prodejní výstava je přístupná v době divadelních představení od 4. 11. 2015 do 2. 1. 2016.

Celý popis

ČESKÁ KRAJINA

12. 9. 2015 — 29. 10. 2015

Jaroslav Valečka (1972), absolvent ateliéru Jiřího Sopka z pražské Akademie výtvarných umění, člen mezinárodního hnutí stuckistů, patří mezi umělce střední generace vyznávající tradiční výtvarná média – malbu a kresbu. Už od počátku své profesní dráhy se profiloval jako autor tendující k expresivně pojaté malbě a výrazovému symbolismu. V rámci těchto kategorií dodnes sleduje dva hlavní námětové proudy, a to krajinu a figurální motivy. Autor na současné výstavě shromáždil především malby sudetské krajiny, která v sobě skrývá jakousi osudovost a malby míst, které dodnes rezonují podivnou syrovostí a která ztratila nejen své původní obyvatele, ale i paměť (Nádraží, Hlučná samota, Náměsíčníci – vše olej na plátně, 2013). Vazba autora k Sudetům a severočeskému regionu není vůbec náhodná, Jaroslav Valečka vyrůstal v malé vísce Líska v bývalých Sudetech sice až 20 let po vysídlení německého obyvatelstva, ale stopy války, odsunu, komunistické devastace byly stále velmi patrné. Podhorská vesnice byla na počátku sedmdesátých let mnohem více opuštěnými ruinami než líbeznou vesnicí linoucí se romantickou krajinou Lužických hor. Hrdé grunty s propadlou střechou, zdemolované hřbitovy, opuštěná nádraží, to vše tvořilo krajinu jeho dětství, která ožívá v jeho obrazech. Tématy obrazů Jaroslava Valečky jsou nejen poetické a baladické krajiny, ale i vzpomínky na různé, často strašidelné příběhy inspirované skutečnými událostmi, jako například vynášení smrtky, pálení čarodějnic, zabijačka či oběšený soused. Autor je považován za jednoho z mála současných českých koloristů, pro jehož tvorbu je typická suverénní práce s barvou, světlem a atmosférou obrazu. Jaroslav Valečka je dnes pokládán za jednoho z nejtypičtějších představitelů své generace, je pravidelně vystavován na četných samostatných i skupinových výstavách v Čechách i zahraničí, jeho díla jsou zastoupena v mnoha státních i soukromých sbírkách, (například Národní galerie v Praze, Credit Mutuel de Bretagne Festung Koenigstein, Alšova jihočeská galerie a mnohé další). Je sběratelsky vyhledáván a svým výrazem i jasnou tematickou základnou se přidružil k respektovaným a etablovaným současným autorům. Vernisáž se konala v sobotu 12. 9. od 15 hodin v rámci Dne evropského kulturního dědictví. Výstava je přístupná od 12. 9. do 29. 10. 2015 v době divadelních představení a je prodejní. JAROSLAV VALEČKA

Celý popis

POZNEJTE WILLÍKY

22. 7. 2015 — 6. 8. 2015

Nadační fond MA-MA Foundation ve spolupráci s Willíkem, spolkem pro Williamsův syndrom Vás zvou na zahájení výstavy "Poznejte Willíky", která má přiblížit postižení Williamsovým syndromem nejen formou fotografií, ale i informačních letáků. Patronkou výstavy je Mgr. Jana Pastuchová, poslankyně Parlamentu ČR. Nadační fond MA-MA Foundation

Celý popis

Naši partneři