Jak vzniklo největší drama všech dob ´Romeo a Julie´? To nám ve známém fiktivním příběhu přišli do Městského divadla v Jablonci předvést herci pražského Divadla pod Palmovkou pod režijním vedením Michala Langa. Příběh, popisující vzplanutí Wiliama Shakespeara k mladičké Viole, snažící se dostat mezi herce v mužském přestrojení, přilákal do kulturního stánku slušný počet diváků. Když jich ovšem po přestávce několik zmizelo, troufnu si říct, že to nemohlo být způsobeno hrou samotnou, ale jinými problémy. Zamilovaný Shakespeare totiž původní filmovou verzi předčil několikanásobně. Perfektně vybalancoval hranici mezi skutečnými poznatky o životě tohoto literárního génia, citlivě dokázal ´zapasovat´ úryvky z jeho děl a to vše doplnit fikcí, humorem a především do puntíku vypilovanými dialogy. Na své si tak přišel náročnější divák, i ten, kdo přichází do divadla především za zábavou.
Brilantní výkony herců, především Tomáše Dianišky v hlavní roli Wiliama Shakespeara a Kamily Trnkové coby jeho vyvolené, doslova nadchly. Tomáš Dianiška se s rolí dokonale sžil a skutečně působil jako rozervaný dramatik s duší bohéma a srdcem plným emocí. To Kamila Trnková naopak dodala své roli jakousi vznešenost a poetiku, ovšem velmi uvěřitelnou a přirozenou a při svých replikách dokázala ovládnout celé divadlo způsobem zcela ojedinělým. Z dalších protagonistů stojí za zmínku i výkon Radka Valenty v roli Neda Alleyna a Jana Teplého, alias Christophera Marlowa. Bravurní výkony doplnila neméně skvělá scéna Jana Duška a pro někoho možná trochu sporné kostýmy Ivany Brádkové. Když přidáme hudbu, jenž má na svědomí Paddy Cuneen a výborné překlady klasických Shakespearových děl Jiřího Josky, dostaneme dílo naprosto velkolepé..
Kombinace historie a současna, doplněného občasným ´punkovým viděním světa´ se prostě Divadlu pod Palmovkou povedla na jedničku, což vyjádřilo publikum ohlušujícím způsobem. (ims)