Je jich tolik, že se na prkna jabloneckého kulturního stánku téměř nevešli. Letos slaví třicet let existence a jejich dirigentem je jeden z nejvšestrannějších českých hudebníků současnosti, jablonecký rodák, Marek Štryncl. Řeč je o orchestru Musica Florea, který do Městského divadla v Jablonci přivezl hudbu Antonína Dvořáka. Zaplněné hlediště si vychutnalo Rapsodii a moll (Symfonická báseň), op. 14, B44 i Symfonii č. 7 d moll, op. 70, B 141, resp. Allegromaestoso, Poco adagio, Scherzo, Vivace a Finále Allegro. Romantické dobové nástroje, původní způsob interpretace, emoce, energie a prožitek byl cítit z každého tónu šedesátičlenného orchesrtu a taková byla i taktovka Marka Štryncla.

Dovolím si malou vsuvku. Marka si pamatuji ze základní školy.  Pravidelně se objevoval na prezentačních vystoupeních školy, kde zpíval se svými sestrami (jednu z nich jsme na koncertě zahlédli). Sourozenci Štrynclovi zpívali a já akci moderovala. Dnes se tomu musím pousmát. Marek zvládne ´moje´  moderování bez problému sám, s přirozeností a zároveň noblesou sobě vlastní a k tomu nabízí mistrovský excentrický výkon ve své branži. Takhle ho s jeho hudebním tělesem vídáme v jabloneckém divadle již od roku 2004 a každoročně jsme také uchváceni dokonalým hudebním zážitkem.

Musica Florea patří dlouhodobě k nejrespektovanějším interpretům tzv. ´staré hudby´ a významným způsobem se zasadila o renesanci zájmu o dílo českého hudebního velikána a barokního mistra Jana Dismase Zelenky. V poslední době se však orientuje na novodobější autory, přičemž respektuje zásady historicky doporučené interpretace.

"Samozřejmě se snažím dohledat co nejvíce autentických podkladů ke každé věci, kterou zpracováváme. Musíme ovšem přihlédnout i k nástrojům, které máme k dispozici. A abych nezapomněl, když nabízí Musica Florea romantický repertoár, můžete tleskat i mezi větami," prozradil Marek Štryncl, který si společně s orchestrem vysloužili nekonečný potlesk a hlasité ovace. (ims)